Účinne napomáha pri:
zápaloch močového mechúra, obličiek a močového ústrojenstva. Dobre pôsobí pri inkontinencii, slabom močovom mechúre.
Napomáha pri infekčných hnačkách, zlepšuje črevnú peristaltiku.
Účinné látky sa lepšie uvoľňujú do výluhu - tinktúry, ktorá je účinnejšia než čaj. Plody sa môžu terapeuticky užívať maximálne dva mesiace.
Tinktúra z púčikov - gemmoterapie je najúčinnejšia forma použitie tejto drogy. Pôsobí pri chronických zápaloch močového mechúra a močového ústrojenstva, pri zápaloch prostaty, ťažkostiach s močením a dostatočným vyprázdňovaním močového mechúra.
Zbieraná časť:list, plod, pupene
Všeobecný popis:
Brusnica je plazivý krík dorastajúci do výšky 15 - 25 cm. Nadzemné stonku i rozvetvený podzemok má zdrevnatenú. Na zelených ojíněných vetvičkách rastú vajcovité listy. Vrchné strana listu je sfarbená tmavozelená leskne sa, spodná strana je šedomodrá až šedozelená a matná.
Kvety v kvetenstvo strapci rastú na krátkych stopkách. Farba kvetu je biela cez ružovkastú do ružovej. Koruna okvetia je Zvoncovitá so štyrmi korunnými lístky, kalich okvetie je len blanitý s piatimi kvetnými lístky, trojuholníkovú čnelky a 8-10 tyčinkami. Kvitne od mája do júla.
Plody - brusnice sú červené bobule. Sú jedlé, kyslé nahorklej, dozrievajú v auguste až októbri.
Používaná časť:
List, plod, púčik
Spôsob použitia:
List sa používa vo forme bylinkového čaju, najlepšie v zmesi s ďalšími bylinami. Plod sa používa vo forme bylinkového čaju, najlepšie v zmesi s ďalšími bylinami, ale tiež sa z neho vyrábajú rôzne likéry, kompóty a šťavy. Je možné ho konzumovať aj surový alebo sušený. Pozor! Plody presladené bielym cukrom nie sú liečivé! Z púčikov sa vyrába tinktúra - gemmoterapia.
Nájdete vo výrobku: tinktúra z púčikov rastlín Brusnica, zmes z púčikov rastlín Klimakter, zmes z púčikov rastlín Obličky a močový mechúr