PREDAJŇA Na Šustekova 20, Bratislava-Petržalka

Ďatelina lúčna (trifolium pratense)

 

Účinne napomáha pri:

Kvety obsahujú látky podobné ženským pohlavným hormónom. Pôsobí dobre pri klimaktériu, poruchách menštruácie, nepravidelnej menštruácií, neplodnosti. Bylina pôsobí pri reumatizme, opuchnutých lymfatických uzlinách, cukrovke a bronchitíde.

Zbieraná časť:kvetné hlávky

 

Všeobecný popis:

Táto bylina v pôde vytvára mohutný koreňový systém. Základom je hlavný koreň, ktorý preniká hlboko do pôdy. Z neho vyrastá listová ružica, z ktorej vystupujú priamej vetvené stonky. Byle nesú listy, ktoré sú v dolnej časti striedavo trojpočetné a dlho stopkaté. V hornej časti sú krátko stopkaté až prisadnuté. Jednotlivé vajcovité až široko elipsovité celokrajné lístky majú na líci výraznú belavú alebo červenohnedú polmesiacovitú škvrnu. Na rube sú lístky miestami chlpaté a bez škvrny. Ostro špicaté palisty sú s stopkou vysoko zrastené. Kvetenstvo je hlávkovité tvorené drobnými, krátko stopkatými, súmernými oboupohlavnými päťpočetným kvetmi. Kvetenstvo je o priemere 2-4 cm. Kvety majú červené, niekedy ružovkasté alebo úplne biele korunné lístky. Vajcovito podlhovastý štít a úzko podlhovasté krídla sú dlhšie než tupý člnok. Kvetné hlávky sú na spodnej časti zakryté veľkými palisty podporných listov. Doba kvitnutia je od mája do októbra. Pre dĺžku korunnej rúrky môže opeľovať túto bylinu iba hmyz s dlhou násoskou, predovšetkým čmeliaky alebo motýle. Plodom je nepukavý jednosemenný struk, pevne uzatvorený v kalichu. Semená sú nepravidelne obličkovité až 2,5 mm dlhé. V obrysu majú výrazný korienok vyznačený ryhou. Sú hladké, lesklé, žlto až fialovo sfarbené. Semená sa pri výmlate z lusku ťažko uvoľňujú.

Používaná časť:

Kvetné hlávky červenej ďateliny

Spôsob použitia:

Plod sa používa vo forme bylinného čaju samostatne alebo v zmesi s ďalšími bylinami. Môžu sa robiť kúpele v odvare, a to najmä pri reumatizme

Nájdete vo výrobku: bylinný čaj Klimakter

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz