Účinne napomáha pri:
zhoršenej činnosti zažívacieho ústrojenstva, pečene, žlčníka, pankreasu a čriev. Pôsobí proti nadúvaniu, kŕčom, poruchám trávenia spôsobenom dysfunkciou slinivky brušnej. Pomáha pi tvorbe tráviacich enzýmov. Neznámym mechanizmom podporuje krvotvorbu.
Zbieraná časť:koreň
Všeobecný popis:
Horec žltý je statná, 50 až 110 cm vysoká trváca bylina s nevetvenou priamou olistenou stonkou. Listy sú nápadné, vajcovitého tvaru, až 30 cm dlhé, trochu podobné listom kýchavice. Na báze byle je vyvinutá prízemná listová ružica. Stonka je tučná, dutá. Dolné stonkové listy sú krátko stopkaté, horné sú sediace. Listy majú veľmi výraznú žilnatinu, tvorenou 5 až 7 súbežnými žilkami. Kvetenstvo je vrcholové, kvety sú nahloučené v pazuchách 2 až 6 párov listovitých listeňov. Kvety sú päťpočetné, obojpohlavné. Kalich je nepravidelný, s jedným zárezom siahajúcim takmer až k báze a s krátkymi cípmi. Koruna je jasne žltá, s kratučkou trubkou a asi 2 až 3 cm dlhými úzkymi cípmi. Nitky tyčiniek sú nakumulované k báze koruny. Peľnicami zrastajú okolo sťažňa v trubičke. Semená sú svetlo hnedé, asi 3 mm dlhé.
Používaná časť:
koreň
Spôsob použitia:
Najčastejšie použitie je vo forme bylinného prášku v tablete alebo na špičku guľatého noža. Drogu môžeme používať aj na výrobu vína.