PREDAJŇA NA Šustekova 20, Bratislava-Petržalka

Lastovičník väčší (Chelidonium majus)

 

Účinne napomáha pri:

Bylina tlmí kŕčovité bolesti. Rozťahuje srdcové cievy, prehlbuje srdcovú činnosť, tlmí búšenie srdca. Uvoľňuje kŕče čriev a tráviaceho traktu. Mierni kŕče bronchov v pľúcach, takže uľavuje u dráždivého kašľa. Znižuje krvný tlak, zvyšuje vylučovanie žlče a tlmí kŕče v oblasti žlčníka a žlčovodov. Zvonka pôsobí pri bradaviciach a moluskách.

Zbieraná časť:vňať

 

Všeobecný popis:

Lastovičník dorastá do výšky až jedného metra. Listy sú ústretovo postavené, vajcovité, laločnaté vrúbkované, na rube riedko ochlpené. Kvitne od mája do septembra; žlté kvety vyrastajú na dlhých stopkách a vytvárajú okolíky. Po odkvitnutí dozrievajú lesklé čiernohnedé semená v plodoch, ktorými sú šešulovité kapsuly. Byle aj listy sa ľahko lámu a na lome ronia tmavo žlté až oranžové mlieko. Je to stredne toxická bylina. Toxický efekt je predovšetkým pripisovaný chelerythrinu. Symptómy kontaktné intoxikácie latexom sú dermatitídy a nebezpečné poškodenie spojovky a rohovky po vniknutí do oka (vplyvom sanguinarinu). Požitie čerstvej byliny môže vyvolať podráždenie tráviaceho traktu, vrátane tvorby pľuzgierikov na sliznici úst a hrdla, nauzeu, drastické krvácavé hnačky spojené s kolikou. V praxi sú otravy lastovičníkom riedke pre jeho nepríjemnú chuť a vôňu.

Používaná časť:

Užíva sa vňať a podzemok. Vňať sa zbiera na začiatku kvitnutia. Keď sa nepoužíva čerstvá, treba ju rýchlo usušiť, aby sa predišlo fermentácii.

Spôsob použitia:

Vňať sa výnimočne používa vo forme bylinného čaju, a to výhradne v zmesi s ďalšími bylinami a po konzultácii s odborníkom na byliny.Oranžovým mliekom z čerstvej byliny sa potierajú bradavice a moluská. Z kvitnúce vňati sa vyrába tinktúra. Tá je vhodná zvonka na bradavice. Správne riedená tinktúra v potenciu D3, D5 a D6 sa užíva vnútorne. Je dôležité zachovať riedenie tinktúry z dôvodu strednej toxicity byliny.

Nájdete vo výrobku:

Bradavicové mazanie, tinktúra z bylín Lastovičník

 
 
 
 
 
 
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie