PREDAJŇA Na Šustekova 20, Bratislava-Petržalka

Materina dúška úzkolistá (thymus serpyllum)

 

Účinne napomáha pri:

Zápaloch horných dýchacích ciest a v oblasti tráviaceho traktu. Bylina má silné dezinfekčné a antiseptické pôsobenie. Používa sa pri zápaloch priedušiek, na tlmenie kašľa, pri astme. Dobre pôsobí pri tráviacich ťažkostiach, hnačkách, kŕčoch v oblasti brucha. Má celkovo uvoľňujúce účinky. Má podobné pôsobenie ako Tymián, takže je možné ju tymiánom nahradiť. Je vhodná pre deti, tehotné a dojčiace ženy, ale skôr v zmesi s ďalšími bylinami.

Zbieraná časť:vňať

 

Všeobecný popis:

Materiné dúšky sú spravidla silne aromatické nízke kríky alebo vytrvalé byliny s tenkými vetvami, vyrastajúcimi obvykle z krátkeho drevnatého stonky. Stonky sú plazivé alebo priame a vetvené. Kvetonosné vetvy sú vystupavé až priame, takmer oblé alebo tupo až ostro štvorhranné, rovnomerne ochlpené. Hlavný koreň je drevnateúci bohato rozvetvený. Na povrchu listov, kalichov, korún a iných nadzemných častí sa nachádzajú prisadnuté žliazky. Listy sú protistojné, krátko stopkaté alebo sediace, čiarkovité až okrouhle vajcovité, celokrajné alebo zubkaté, chlpaté alebo lysé. Kvety sú drobné, obojpohlavné alebo funkčne samičie, krátko stopkaté, v lichopreslanoch skladajúcich sa z koncovej pretiahnutej alebo hlávkovitej stiahnutej, na báze často pretrhovanej lichoklasy. Kalich je trubkovitý zvončekovitý, dvojpyský, s 10 až 13 žilkami, horné 3 cípy sú trojuholníkovité, dolné 2 cípy užšie, šidlovité. Koruna je rúrkovitá, mierne až zreteľne dvojpyská, belavá až sýto ružovofialová. Horný pysk je najväčší, plytko vykrojený, dolný pysk je trojlaločný. Tyčinky sú 4, vyčnievajúce z koruny (u funkčne samičích kvetov ale často zakrpatené), spodné dve sú o niečo dlhšie ako horné. Tvrdky sú široko vajcovité až guľovité, s jemnou zrnitou skulptúrou, takmer hladké.

Používaná časť:

vňať

Spôsob použitia:

 Vňať sa používa aj vo forme bylinkového čaju samostatne alebo v zmesi s ďalšími bylinami.

 Nájdete vo výrobku: bylinný čaj Antistres, bylinný čaj Dobrý spánok, bylinný čaj Priedušky, čajový koncentrát Dobrý spánok, čajový koncentrát Imunita detí, čajový koncentrát Stres a vyčerpanie, čajový koncentrát Priedušky a pľúca

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz