PREDAJŇA Na Šustekova 20, Bratislava-Petržalka

Prvosienka jarná (primula veris)

 
 
 

Účinne napomáha pri:

Ochorení pľúc a priedušiek, pri kašli. Bylina dobre uvolňuje hlien, tlmí zápaly a prispieva k rozpadu močových kamienkov.

Veľmi dobre pôsobí na celkové skľudnenie  a uvolnenie, zlepšuje uzaspávanie, aj u detí.Používa sa pri psychogennej bolesti hlavy. Napomáha pri padaní vlasov spôsobenom dlhodobým stresom.

Nie je vhodná pre tehotné ženy a dojčiace ženy. 

 

Zbieraná časť:kvet

 

Všeobecný popis:

Prvosienka má prízemnú ružicu listov s uzlovitým podzemkom. Korene sú vláknité, kvety päťpočetné, v okoliciach alebo hlávkach na konci stvolu, výnimočne na stopkách vyrastajúcich zo stredu ružice. Listeny u kvetov sú pri bazi s hrbolkom alebo bez hrbolku. Kalich zvonkovitý, válcovitý, nálevkovitý alebo žiarovkovitý, päťcípy , vytrvalý. Koruna je nálevkovita , trubka je válcovitá, v ústi nezúžená, holohlavá, lem je päťlaločný, plochý alebo miskovitý. Tyčinky prisadajú krátkymi nitkami po ústim trubky alebo jej dolnej časti.Semenník je vrhný, guľatý, vajcovitý, vajíčka sú početné, poloanatropické, blizna je hlavičkovitá. Opelenie je možné len prenesením peľu z hodných tyčiniek na dlhočnelkovú bliznu, alebo zdola prirastených tyčiniek na krátkočnelkovú bliznu. Tobolka je guľovitá až vajcovitá, otvára sa 5-10 zubami. Semená sú početné, štítkovité, nepravidelne mnohostenné, na chrbte sploštené.Semena bývajú tupo hranaté až krídlaté, väčšinou bradavičnaté.

Používaná časť:

Kvet

Spôsob použitia:

Kvet sa používa vo forme bylinného čaju samostatne alebo v zmesi s ďalšími bylinami.

Nájdete vo výrobku: bylinný čaj Prriedušky, Vlasy

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz