PREDAJŇA Na Šustekova 20, Bratislava-Petržalka

Šípková ruža (rosa canina)

Zbieraná časť:plod, pupene
 

Účinne  napomáha pri:

Všetkých typoch zápalu v tele, podporuje imunitu, znižuje hladinu cholesterolu v krvi, znižuje krvný tlak, pôsobí proti pápalom žíl, mierne riedi krv, podporuje uzdravovanie pri nachladnutí, chrípke, angíne, zápaloch horných dýchacích ciest.

Obsahuje veľké množstvo prírodného vitamínu C, ktorý okrem toho napomáhy pri liečbe artrózy a poškodených kĺbov.

Mimoriadne pôsobenie má tinktúra z pupeňov- gemmoterapia, ktorá zlepšuje vykašliavanie a veľmi pozitívne pôsobí hlavne u detí pri astmatických problémoch spôsobených stresom. Uvoľňuje detské neurózy.

Všeobecný popis:

Šípková ruža má vzpriamené alebo previsnuté trnisté vetve. Dlhé výhony niekedy šplhajú po blízkych stromoch. Trne bývajú hákovito zahnuté. Listy sú striedavé, stopkované, striedavé, 5-7početvné. Lístky sú eliptické až vajcovité, zašpičatené, s pilovitým okrajom, 2-4cm dlhé a 1-2,5cm široké. Kvitne v máji a júni. Voňavé kvety bohaté na nektar majú ružovú alebo bielu farbu, merajú asi 5-6cm v priemere a vyrastajú po 1-3 na 0,5 až 2cm dlhých stopkách. Kališné lístky sú po odkvitnutí ohnuté dozadu. Korunné plátky sú 2 až 2,5 cm dlhé. Holá čnelka má kužeľovitú bliznu. 

Lesklé červené šípky, ktoré dozrievajú v auguste a septembri, sú 2-3cm dlhé a ich tvar býva rôzny, od vajcovitého až po guľatý. Semena uložené vo vnútri šípku sú chránené ostrými chĺpkami. Šípky sú odolné proti mrazu.

Používaná časť:

Plod, pupene

Spôsob použitia:

Plody sa používajú vo forme bylinného čaju samostatne alebo v zmesi s ďalšími bylinami.  Plody majú široké využitie v gastronómii. Zaujíímavé pôsobenie má tinktúra z pupeňov- gemmoterapia

Nájdete vo výrobku: zmes z pupeňov- Priedušky a nachladnutie, bylinný čaj Angína, Hypertonik, Cholesterin, Chrípka, Imunita, Kŕčové žily, Lymfa

 
 
 
 
 
 
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz