Účinne napomáha pri:
Zápaloch a kašli. Tlmí zápaly v oblasti dvanástorníka, žalúdka a čriev. Má celkové antibiotické účinky. Pôsobí dobre na obličky, znižuje bielkovinu v moči. Tlmí kašeľ a zlepšuje odkašliavanie. Semeno zlepšuje črevnú peristaltiku. Pri vonkajšom použití veľmi dobre hojí rany, čistí rany a zbavuje ich hnisu.
Zbieraná časť:list, semeno
Všeobecný popis:
Skorocel kopijovitý je približne 7-30 cm, vysoká bylina s krátkym a spravidla vetvovým podzemkom. Listy sú usporiadané väčšinou do niekoľkých prízemných ružíc, sú vystúpavé až vzpriamené, asi 10-25 cm dlhé a asi 0,5-3 cm široké, jednoduché, na báze sa znenáhla zužujú v stopke. Čepeľ je na vrchole špicatá, celokrajná alebo oddialenne zubatá. Listom prechádza 3-5 súbežne usporiadaných žíl. Žily sú viac viditeľné zo spodnej strany listu. Z ružice vyrastajú aj pozdĺžne. Päťhranné kostrnky, ktoré sú väčšinou priame až oblúkovito prehnuté. Kostrnky sú typicky dlhšie ako listy. Zakončené sú guľovitými až valcovitými klasmi s dĺžkou 1-3 cm. Za plodu sa klas predlžuje, niekedy až na 12 cm. Klasy obsahujú tmavé drobné kvety s belavými až hnedými suchomázdritými listami. Skorocel kvitne až do príchodu mrazov a začína kvitnúť, keď začnú dlhšie dni. Štvorčetné kvety sú obojpohlavné a sú zrostlo-plátečné. Listenné cípy sú 3-3,5 mm dlhé, predné vysoko zrastené, zadné voľné. Z drobné štvorcípej koruny, ktorá je dole zrastenéá v korunnú rúrku a je svetlo hnedastej farby, vyčnievajú štyri nápadné tyčinky, ktoré majú dlhé belavé nitky a belavé až žlté peľnice. Skorocel je opeľovaný vetrom, ale k rastline zalietavá aj hmyz kvôli peľu. Po odkvitnutí vznikajú plody v podobe vajcovitých toboliek, ktoré obsahujú dve veľké lesklo hnedé semená.
Používaná časť:
List, semeno
Spôsob použitia:
List sa používa vo forme bylinného čaju samostatne alebo v zmesi s ďalšími bylinami. Semeno sa môže konzumovať priamo.
Nájdete vo výrobku: bylinný čaj Obličky ženy, bylinný čaj Priedušky, bylinný čaj Odkyslenie, čajový koncentrát Priedušky a pľúca