PREDAJŇA NA Šustekova 20, Bratislava-Petržalka

Zemežlč lekársky (centaurium erythraea)

 

Účinne napomáha pri:

Bylina zlepšuje trávenie a tvorbu tráviacich štiav, podporuje funkciu žlčníka a žlčových ciest, zlepšuje krvný obraz,  podporuje tvorbu bielych krviniek. Neodporúča sa tehotným a dojčiacim ženám.

Zbieraná časť:vňať

Všeobecný popis:

Je to 10 až 40 cm vysoká bylina so vztýčenou, v hornej časti väčšinou vetvenou tuhou stonkou slabo štvorhranného prierezu. V prvom roku vyrastá len prízemná ružica 2 až 3cm dlhých obkopinatých listov, ktoré sú už pri kvitnutí niekedy zaschnuté. V druhom roku vyrastie holá stonka riedko porastená svetlozelenými, priľahlými, prisediacími, podlhovasto vajcovitými až kopijovitými listami, väčšinou s troma až piatimi zretelnými žilkami. Listy v hornej časti stonky sú menšie, celokrajné alebo jemne vrúbkované. Má tučný koreň s tenkými postrannými korienkami. Ružovo červené, vzácne biele, kvety sa nachádzajú na vrchole stonky a sú usporiadané do vrcholíkových kvetenstiev, merajú v priemere asi 1cm. Majú päťzubý, hlboko rozoklaný  kalich a päťcípou nálevkovitou korunou s trobkou dvojnásobne dlhšou ako kalich.Tyčiniek, ktoré sú pristené dlhými nitkami ku korune, je päť. Ich žlté pelnice sa po dozretí peľu špiralovito skrucajú.  Vrchný semenník z dvoch plodolistov má čnelku s dvoma bliznami. Plodom je dvojpuzdrá válcovitá dvojchlopňová tobolka. Obsahuje veľa drobných, na povrchu zvráštených semien.

Používaná časť:

Vňať

Spôsob použitia:

Najčastejšie použitie je vo forme bylinného čaju samostatne alebo v zmesi.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie