PREDAJŇA Na Šustekova 20, Bratislava-Petržalka

Zelerový olej

Zelerový olej

Zelerové semená sa používali v Ajurvédskej medicíne už pred tisíckami rokov. Olej zo semien zeleru má naozaj výnimočné zloženie. Vyznačuje sa vysokým obsahom flavonoidov ( antioxidanty, ktoré chránia bunky pred poškodením), minerálov( zinok, železo, fosfor, draslík, kremík), kumarínov (pomáhajú riediť krv) a vitamínov ( A,C B). Okrem iného obsahuje aj omega 3 a omega 6 nenasýtené mastné kyseliny.

Takže, na čo všetko sa v alternatívnej medicíne zelerový olej používa?

- Je vynikajúcim diuretikom – pôsobí proti zadržiavaniu vody v tele, účinne odstraňuje patologické tekutiny. Odvádza prebytočnú vodu z tela, ale súčasne dopĺňa do organizmu minerály. Je účinný pri obezite, pokiaľ je spôsobená nefunkčnosťou ľadvín a zadržiavaním vody. Pomáha odvádzať kyslinu močovú z tela a tým pôsobí proti jej usadzovaniu v kĺboch. Je preto výnimočným prostriedkom na liečbu dny a reumy. ( pozor, ak užívate syntetické diuretiká!!)

- Ako protizápalové a protibakteriálne liečivo – účinne pôsobí proti zápalom močového mechúra a pomáha pri problémoch s obličkami. Znižuje výskyt mikroorganizmov v tele a ničí aj hnilobné baktérie.

- Upravuje krvný tlak

- Riedi krv a pôsobí proti krvným zrazeninám. ( opäť pozor, ak beriete syntetické lieky na riedenie krvi) Pôsobí proti cholesterolu a udržuje cievy zdravé.

- Má súčasne upokojujúce účinky na nervový systém (nervozita, úzkosť, podráždenosť) a súčasne pôsobí tonizačne ( navyšuje energiu a chuť do života) . Toto je vynikajúca kombinácia. To že nejaký prostriedok upokojuje, ešte nemusí znamenať, že nás otupí a zoberie nám energiu. Zeler to robí práve naopak.

- Pôsobí ako veľmi účinné afrodiziakum a zlepšuje potenciu a plodnosť u mužov.

- Pôsobí proti svalovým kŕčom.

- V lete ho môžete využiť ako prírodný repelent pri natieraní na pokožku, je vhodný pre ľudí aj domácich miláčikov.

Je to nie len známa zelenina, ale aj dôležitá liečivá rastlina. Používajú sa všetky časti vrátane semien. Vňať je bohatá na vitamíny a minerály. Je vhodná ako potravinový doplnok pre nemocných na cukrovku. Éterické oleje a sedanolid majú povzbudzujúci účinok na zažívacie orgány. Betakarotén neutralizuje voľné radikály. Kálium reguluje krvný tlak a krvný obeh. Uľahčuje zbaviť sa stresu. Vďaka bohatému obsahu draslíka upokojuje nervy a zlepšuje subjektívny stav. Vňaťový je lepší ako koreňový. Je vinikajúcou zložkou redukčnej diéty. 

V ľudovom liečiteľstve je zeler chronicky známy pre svoj blahodarný vplyv na mužskú potenciu. Jeho liečebné účinky však výrazne presahujú túto bežnú povesť. Zeler obsahuje veľké množstvo éterických olejov, hlavných pôvodcov jeho typickej arómy. Vysoký obsah týchto éterických látok má svoj zmysel pre rastlinu samotnú, slúži totiž ako ochrana pred možnými záškodníkmi, ako sú plesne, baktérie a iný votrelci. Pôsobí ako ochranný štít rastliny, rovnako tak ale môžu ochrániť i naše telo, predovšetkým naše sliznice. Pri konzumácii zeleru sa tieto látky uvoľňujú pri ceste tráviacim traktom na všetky jeho sliznice, v ústach, v žalúdku, v črevách, a pôsobia rovnako, ako pri samotnej rastline – antibakteriálne a antimykoticky – sú účinnou ochranou a dezinfekciou nášho tráviaceho traktu. Podobne pôsobia aj v iných častiach nášho tela, zabíjajú infekcie v ľadvinách a močových cestách. Dezinfekčné účinky zeleru nachádzajú svoje uplatnenie aj v prípade ochorení dýchacích ciest. Zelerové silice pomáhajú s rozpúšťaním hlienu a zároveň dezinfikujú sliznice, čím nám pomôžu s ich čistením a zároveň zabijú mikroorganizmy. Zeler je teda i strašiakom na kašeľ a nádchu a je vhodným doplnkom liečby pri nachladnutí, užívaný predovšetkým v surovom stave. Najúčinnejšia je pri liečbe šťava z čerstvého zeleru, ktorá obsahuje nielen spomínané éterické dezinfekčné látky, ale tiež veľké množstvo vitamínov a minerálov, ktoré posilňujú našu imunitu.

Takže, vidíte, čo dokáže taký „obyčajný“ zeler. Jedinou nevýhodou tohto olejčeka je to, že je naozaj veľmi aromatický a dosť horký. Ale ako hovorí jedno z pravidiel čínskej medicíny - účinný liek musí byť horký. Môžete si ho nariediť aj s iným chutnejším olejom. Takže, keď vás zeler oslovil , smelo do toho . Užíva sa malá kávová lyžička 2-3x denne.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz